Komiksy a knihy

Batman: 10 vecí, ktoré ste (asi) nevedeli

Narozdiel od väčšiny superhrdinov nemá žiadne nadľudské schopnosti. Bruce Wayne nie je žiadna mytologická postava, ktorá vie lietať, strielať laser z očí či behať neuveriteľne rýchlo. Je to iba “obyčajný” smrteľník, ktorý používa svoju hlavu a hračky (gadgets) na boj proti nespravodlivosti, a aby ochránil nevinných ľudí. Batman – superhrdina, ktorý sa dostal pod kožu generáciám divákov a čitateľov tento rok oslavuje svoje 75. narodeniny, a preto vám prinášame 10 vecí, ktoré ste (asi) o ňom nevedeli.

1. Bob Kane nevytvoril Batmana ako ho poznáme

Je pravda, že výtvarník a autor Bob Kane (na obrázku) priviedol temného rytiera k životu, ale bol to práve autor Bill Finger, ktorý pravdepodobne mal najväčšie zásluhy na formovaní tejto postavy. Podľa knihy “Batman Unauthorized: Vigilantes, Jokers and Heroes in Gotham City”, Kane síce už mal, aké také meno v komiksovej komunite, no často si volal na pomoc práve Fingera, aby mu pomohol s vytvorením príbehu. Vydavateľstvo “Detective Comics” zadalo úlohu svojim výtvarníkom, aby do týždna prišli s návrhom na nového hrdinu. Kane nakreslil maskovaného superhrdinu inšpirovaného netopierom a dokonca sa to aj vydavateľsvu veľmi zapáčilo. To však nestačilo a Bob Kane potreboval k svojmu netopieremu mužovi aj skvelý príbeh, a preto kontaktoval majstra príbehov Billa Fingera, ktorý vytvoril príbeh vzniku (origin story) a všetky hlavné postavy vo svete Batmana. Avšak nikto v Detective Comics nevedel o Fingerovej existencii, všetky zásluhy pripadli oficiálnemu tvorcovi Bobovi Kaneovi. Prvé objavenie Batmana v komikse bolo v Detective Comics#27 a bol to obrovský hit. Finger pokračoval s prácou pre Kanea na Batmanových príbehoch ako tichý spolupracovník. Neskôr spolupracoval aj na vytvorení iných superhrdinov, ako napríklad Green Lantern.

2. Fanúšikovia nechali zabiť Robina

Komiksový superhrdinovia a zloduchovia zomierajú a vracajú sa späť veľmi často, ale iba jedna smrť závisela iba na voľbe vanúšikov. Úloha Robina, ako Batmanovho pomocníka v boji so zločinom prešla cez ruky mnohých postáv. Avšak v roku 1988 o osude Jasona “Robin” Todda záležal iba na fanúšikoch a ich podpore. Príbeh “Death in the Family” je jeden z najikonickejších v histórii Batman komiksov. Keď Robin konečne nájde svoju mamu v Etiópii, zistí, že ho zapredala Jokerovi. Obaja skončia zviazaní v starom dome s náložami a iba Batman by ich dokázal zachrániť. Tento okamih inšpiroval DC Comics, aby zapojili do tvorby príbehu aj čitateľov a zriadili telefonickú linku, aby zavolali, a tak odovzdali hlas pre zachránenie alebo smrť Robina. Čitatelia hlasovali v počte hlasov 5,343 vs 5,271s výsledkom, že Robin v ďalšom čísle komiksu zomrie. Ako to však v komiksoch býva zvykom, žiadna smrť nie je trvalá, a tak sa Todd vrátil, ale až v roku 2005 v príbehu “Under the Hood”. Tentoraz však nie ako Robin, ale ako “nová” postava Red Hood, ktorá bažila pokrvavej pomste.

3. Frank Sinatra chcel hrať Jokera v seriály

Batman sa stal oficiálne kultovou ikonou, keď sa v roku 1960 objavil v amerických televíziách. Nie len Batman (Adam West) a Robin (Burt Ward) sa stali cez noc celebritami, ale aj zloduchovia, ktorí sa objavili v seriáli sa stali nezabudnuteľnými. Spevák Frank Sinatrasa vraj chcel stať hlavným nepriateľom Batmana, Jokerom, avšak táto rola už bola obsadená (Cesar Romero). Sinatra bol z tohto faktu veľmi sklamaný.

4. Conan O’Brien sa sanžil ukradnúť Robinov kostým

The Harvard Lampoon je magazín, ktorý prináša vtipy a humor pre študentov Harvardu už viac ako 100 rokov. Najznámejší prank, ktorý však pochádza z Harvard Lampoon je práve spojený s hercom Burtom Wardom, ktorý si zahral Robina v televíznom seriáli. Ward bol pozvaný v roku 1980, aby predniesol reč pred 250 študentmi na Harvarde. Ako špeciálne prekvapenie si pre študentov priniesol svoj ikonický kostým, ktorý bol vystavený na figuríne.
O’Brien, vtedy ešte študent Harvardu a dnes veľmi známy moderátor/humorista, vymyslel plán, ako ukradnúť kostým počas prednášky ako strážnik. V polovici reči sa v miestnosti vypli svetlá a na pódium prišiel chlap oblečený ako Penguin a predniesol Wardovi hádanku: “Kedy je strážnik a nie je strážnik zároveň?” V tej chvíli falošní strážnici schmatli kostým a utekali z miestnosti. Študenti potom hodiny volali Warda a predstierali, že sú zloduchovia z Batmana. Burt Ward to však zobral športovo a vždy, keď zdvihol telefon, prihlásil sa s vetou: “Tu je Robin, vráte mi ho inak pocítite môj hnev!” Nakoniec však kostým vrátili v poriadku majiteľovi.

5. Christian Bale odmietol hrať, 2-krát

Christian Bale odmietol hrať v trilógii a hrozil odchodom, pokiaľ by sa vo fime objavil jeho spolubojovník z komiksov, Robin. Práve preto v poslednom filme bol iba malý odkaz na tohto neodmysliteľného “chlapca”.

V prvom filme Batman Begins trpel Christian Bale bolesťami hlavy a klaustrofóbiou a odmietal natáčať. Kvôli tomu niekoľko mesiacov výrobný team pracoval na novom ľahšom a mobilnejšom Batman kostýme, ktorý sa skladal z viac ako 200 kusov tvorených z laminátu, gumy a nylonu.

6. Batman: rozum a svaly

Batman ovláda približne 127 bojových umení (Tae Kwon Do, Judo, Muay Thai, Kickboxing, Karate, Boxing, Jujitsu, Ninjitsu…), ktoré sa učil viac ako 10 rokov. Dokáže bežať rýchlejšie, ako ktorýkoľvek atlét na svete a dokonca ovláda parkour a akrobaciu na tej najvyššej úrovni, ktorú sa naučil vo Francúzsku. Byť temným rytierom nie je žiadna hračka, okrem perfektnej kondície musíte mať aj niečo v hlave. IQ tohto superhrdinu presahuje 200, je neuveriteľný detektív, stratég a majster maskovania. Španielčina, francúžština, nemčina, japončina, angličtina, ruština, kantónčina, mandarinčina, či latinčina je výber z jazykov, ktoré ovláda.

7. Kde sa nachádza Gotham

V pôvodnom komikse bolo Batmanovo mesto New York city, ako pre mnoho suprhrdinov v tom čase. Neskôr sa autori rozhodli vymyslieť mesto, aby vedeli naplno využiť potenciál ich predstavivosti. A ako prišli na meno Gotham? Jednoducho, otvorili telefónny zoznam a náhodne vybrali stránku, na ktorej sa nachádzalo zlatníctvo “Gotham Jewlers” a meno bolo na svete. Presné umiestnenie tohto mesta však zostáva zahalené rúškom tajomstva. Občas sa nachádzalo na East Coast (pobrežie pri Atlantickom oceáne) a niekedy zasa Midwest (Chicago, Detroit, Columbus,..), teda pri domove Supermana, Metropolise. Avšak v poslednom období sa aj zo strany všetkých autorov a spisovateľov ustanovilo (neoficiálne), že Gotham sa nachádza na East Coast, konkrétne v štáte New Jersey.

8. Batman a Robin sú gayovia

Ktorýkoľvek komiks v, ktorom vystupujú 2 postavy rovnakého pohlavia a žijú v jednej domácnosti pritiahli pozornosť médií či aj súdov. No v prípade Batmana a Robina to začalo jedným mužom: Dr. Fredric Wertham.
V roku 1950 psychológ Wertham viedol inkvizíciu proti hororom, zločinom a drogám v komiksoch. Wertham tvrdil, že Batman a Robin boli tajne homosexuálny pár. Vydal knihu “Seduction of the Innocent” (Zvádzanie nevinných), v ktorej uvádzal “vedecké” dôkazy, že tieto komiksy majú dopad na maloletých v podobe zvýšeného násila a poruchy osobnosti. Preto sa v tom čase vytvoril takzvaný Comics Code, v ktorom bolo regulované, čo a kde sa môže objaviť v komikse a každý komiks musel mať známku po preverení, že sa môže začať predávať.

9. Turecké mesto menom Batman chcelo žalovať Warner Bros.

Trilógia Dark Knight, ktorú priviedol k životu Christopher Nolan bola jedným z najväčších a najbrilantnejších spracovaní tohto superhrdinu na filmovom plátne. Nič však nezostalo nepovšimnuté a tieto filmy pritiahli na seba až žaloby. Starosta mesta v Turecku, ktoré malo názov Batman, chcelo zažalovať Nolana a Warner Bros. pre zneužitie mena jeho mesta a požadoval finančnú náhradu. Časť tejto žaloby však obsahovala aj to, že vďaka jeho filmom sa v meste objavili nevyriešené úmrtia, vraždy a samovraždy. Našťastie pre Nolana táto žaloba sa nikdy nedostala pred žiadny súd.

10. $300 Miliónov – cena vyvorenia reálneho Batmana

Amatérsky hrdinovia nie sú iba vo filmoch, ale aj v skutočnom živote. Po viacerých mestách po celom svete sa objavujú maskovaní muži, ktorí sa snažia bojovať proti kriminalite. Stať sa tak trénovaný a mať všetky hračky a pomôcky ako Batman stojí nemalé peniaze. Kniha “Batman Unauthorized” skúma veľmi podrobne koľko by stálo vytvoriť všetky nástroje, ktorými Batman disponuje. Zistili, že celková suma sa pohybuje okolo $300 miliónov. Napríklad: $3,5 milióna na vytvorenie jaskyne Bat Cave, $2 milióny na vytvorenie Batmobile, či minimálne $45 000 za vytvorenie jedného kostýmu. Takže pokiaľ ste nezdedili milióny, bude vám musieť stačiť čiapka s vystrihnutými očami a palica.

Pokiaľ však chcete vedieť podrobne, koľko by vás stálo byť superhrdinom, pozrite si náš článok.

Viac článkov zo sekcie TOP 10:

Iron Man: 10 vecí, ktoré ste (asi) nevedeli

Wolverine: 10 vecí, ktoré ste (asi) nevedeli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending

Copyright © 2021 ON Digital s.r.o.